Система, яка дозволяє зробити процес відкривання/закривання вiдкатних воріт автоматичним — це автоматика для вiдкатних воріт. У даній системі (в мінімальному наборі) є наступні елементи:

•  Привід, всередині якого вбудований блок управління;

•  Система для зупинки роботи двигуна в крайніх точках (кінцеві вимикачі);

•  Пристрої, за допомогою яких будуть надсилатися команди в блок управління;

•  Метрові зубчасті рейки (кількість рейок залежить від ширини отвору, тому продавець може не включати їх в комплект).

Огляд елементів комплекту автоматики для воріт

Електропривод – найважливіший вузол в автоматизації. Він складається з блоку управління і двигуна. У двигуні знаходиться редуктор, який у більшості випадком має черв’ячну передачу. Таким чином забезпечується ще й третя функція — самоблокування, при якій після відключення роботи двигуна зрушити ворота вручну просто не можливо.

Блок управління тут у вигляді електронної плати, яка розміщується під кришкою і захищена (у більшості моделей) ще й додатковим пластиковим коробом. До плати управління підключається кабель живлення. Також до плати приєднуються всі інші периферійні пристрої, які живляться від неї.

Для зупинки роботи двигуна при досягненні воротами їх крайніх точок (повністю відкриті або повністю закриті) використовується система кінцевих вимикачів. У різних моделей вона може бути як магнітної, так і механічної. Працюють ці два типи за однаковим принципом, тільки відрізняється спосіб подачі команд на зупинку. Так, у механічній системі це робиться за допомогою відгинання лапкою, встановленої на зубчастій рейці пружинки, яка натискає на один з мікровимикчів, вбудованих в привід разом з цією пружинкою. Магнітна система подає команду геркону, який вбудований в привід за допомогою магнітного поля від магнітів, закріплених на рейці. Перший тип кінцевих вимикачів трохи дешевше, але менш надійний, оскільки з ним виникають проблеми в зимовий період.

Найчастіше продавці комплектують автоматичну систему пультами дистанційного керування для подачі команд на блок управління. Але кожен клієнт може замовити собі інший пристрій, наприклад, GSM-модуль, який дозволяє подавати команди за допомогою дзвінка з мобільного телефону. Також на підприємствах з стаціонарним постом охорони найчастіше замовляють автоматику з стаціонарною кнопкою.

Зубчаста рейка може бути з металу або ж з нейлону. Кількість метрових відрізків залежить від ширини проїзду під ворота (береться з запасом в 1 м, щоб дотягнуться до зовнішньої шестерні приводу). Кріплять рейку за допомогою зварювання на бобишки знизу каркаса воріт, але не на направляючу балку, якщо комплект фурнітури, який використовують належить до малого типу.

Додаткові пристрої безпеки

Крім основних комплектуючих, які обов’язково повинні бути для автоматизації кожну автоматичну систему можна доповнити такими аксесуарами безпеки, як сигнальна лампа і фотоелементи. Перший пристрій буде подавати сигнал про відкривання/закривання воріт (особливо корисно в темний час доби). Також сигнальна лампа допомагає виявити деякі несправності в системі. Другий пристрій – фотоелементи – не дасть воротам, що закриваються вдарити перешкоду, яка раптово з’явилася на їхньому шляху (авто, людини, вихованця).